„Drugie życie…” w mediach


Drugie życie

Wkładamy serce w to, co robimy. Tym bardziej cieszą nas recenzje, których doczekało się „Drugie życie kopalń” czy zaproszenia do radia czy telewizji by opowiedzieć o tym, jak można inaczej spojrzeć na Śląsk.

 

Net TG

„To album, który wyróżnia się w natłoku bibliofilskich atrakcji o Śląsku. Nie epatuje sentymentami i tanim postindustrialnym romantyzmem, wygrywa kompetencją autorów:  obserwacjami napisanymi lakonicznie acz z dziennikarskim nerwem, oraz  zdjęciami, które – jak to przedstawiające wieżę szybu przez dziurawą reklamę przy drodze – lokują się na granicy artyzmu i reportażu.”

przeczytaj recenzję: NetTG 

 

wnp

„Album „Drugie życie kopalń” doskonale pokazuje nam między innymi to, jak zmieniły się regiony Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W albumie mamy frapujące opisy kopalń, które już od lat nie wydobywają węgla, jak i takich, jak kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, która dzięki czeskiemu inwestorowi dostała drugie życie. Album dobitnie pokazuje, jak ważną dla gospodarki polskiej branżą, było i nadal pozostaje górnictwo, z którego utrzymuje się przeszło pół miliona osób. Cała polska elektroenergetyka oparta jest głównie na węglu. A w przypadku Górnego Śląska górnictwo to nie tylko sektor gospodarki, ale też określony styl życia, przywiązanie do tradycji oraz górniczy etos, który wprawdzie przeszedł już niestety do historii, ale o jego wadze przed laty przypominają takie właśnie pozycje, jaką jest „Drugie życie kopalń”.

przeczytaj recenzję: Wirtualny Nowy Przemysł

 

Rzeczpospolita

„Album dzięki wspaniałym, różnorodnym (górnictwo to nie tylko czerń!) fotografiom Tomasza Jodłowskiego dostarcza wzruszających przeżyć, a za sprawą zwartych, bogatych w szczegóły historyczne i  żywe komentarze odautorskie szkiców Karoliny Bacy-Pogorzelskiej już stał się lekturą obowiązkową dla znawców tematu – a przy tym bezcennym przewodnikiem i źródłem inspiracji dla każdego miłośnika turystyki postindustrialnej.”

przeczytaj recenzję: Rzeczpospolita

 

Gazeta Katowice

„Niektóre zakłady miały zostać zamknięte, ale dostały drugą szansę i fedruje się w nich nadal. Inne zupełnie zmieniły swoje funkcje. O tym, co stało się ze śląskimi i zagłębiowskimi kopalniami, opowiada książka Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Tomasza Jodłowskiego „Górnictwo 2.0. Drugie życie kopalń”.

przeczytaj więcej: gazeta.pl Katowice

 

PR czwórka

„- W mojej pracy zawodowej, dziennikarskiej, dostałam propozycję zajęcia się tematem górnictwa węglowego w Polsce. To było dla mnie duże zaskoczenie – opowiada Karolina Baca-Pogorzelska, autorka „Drugiego życia kopalń” w rozmowie z Justyną Dżbik w radiowej Czwórce. – Nie umiem pisać o czymś, czego nie znam. Dlatego zaczęłam jeździć do kopalń, na targi górnicze i bardzo „wkręciłam się” w górnictwo. Jeśli ktoś pasjonuje się tym, co w górze, wybiera latanie, a można się pasjonować tym, co w dole. Wraz z moją koleżanką z Radia Katowice, Moniką Krasińską byłyśmy pierwszymi kobietami, które zjechały na najgłębszy poziom w Polsce, 1290 metrów w kopalni Budryk.”

przeczytaj i posłuchaj: Polskie Radio Czwórka

 

Radio Dwójka

W podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu można rozgrywać turnieje turbo golfa, a także oglądać spektakle teatralne. Prywatna galeria sztuki działa w Szybie Wilson, w katowickiej Kopalni Wieczorek, a na terenie dawnej Kopalni Saturn w Czeladzi powstały rzymskie termy. Jak te procesy wpływają na pejzaż i kształtowanie się współczesnej tożsamości Śląska? – o kulturowych przemianach Śląska m.in. z Karoliną Bacą-Pogorzelską rozmawia w programie „Przestrzenie kultury” Bartosz Panek. .

posłuchaj Polskie Radio Dwójka.

 

RDC

W Poranku RDC gościem Grzegorza Chlasty była Karolina Baca-Pogorzelska, która mówiła co teraz się dzieje w kopalniach, z których nie wydobywa się już węgla.

posłuchaj: Radio dla Ciebie

 

tvn24

Na okładce – człowiek w podkoszulku, w górniczym kasku, grający w golfa w podziemnym tunelu. Album „Drugie życie kopalń” Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Tomasza Jodłowskiego to historia polskich zakładów wydobycia węgla kamiennego, w którą wielu górników jeszcze jakiś czas temu zapewne by nie uwierzyło.

przeczytaj na stronach TVN24.

 

LISTWA PARTNERZYLISTWA PATRONI

 

 Zobacz także:

Dobre słowo
Kopalnie na stronach
Drugie życie kopalń