Babska szychta


Na rynku pojawiła się właśnie „Babska szychta”, której przedpremierowe egzemplarze mogły zobaczyć uczestniczki majowego Kongresu Kobiet. W tej publikacji, także z fantastycznymi zdjęciami Tomasza Jodłowskiego, Karolina Baca-Pogrzelska – inżynier górniczy III stopnia z prawem do noszenia munduru – opowiada o kobietach w polskim górnictwie. Czytelnik spotka się w niej z 17 bohaterkami, które pracują bądź pracowały na różnych stanowiskach w kopalniach. Ich historie i wspomnienia są naprawdę niezwykłe. Podobnie jak „Drugie życie kopalń” książka została wydana w wersji dwujęzycznej, polsko-angielskiej.Oładka Babska

O stereotypach, dniu kobiet, Barbórce, rodzinnych tradycjach, pracy, oczekiwaniach i spostrzeżeniach dotyczących górnictwa wczoraj i dziś oraz o tym, czy kobieta w kopalni  przynosi pecha opowiadają panie pracujące w kopalniach Bogdanka, PG Silesia, Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wujek i Rydułtowy-Anna. Z różnym stażem pracy, zatrudnione na różnych stanowiskach, także tych najbardziej eksponowanych – wśród bohaterek książki są m.in. Krystyna Borkowska, była wiceprezes Bogdanki, oraz Joanna Strzelec-Łobodzińska, była wiceminister gospodarki ds. górnictwa oraz była szefowa Kompanii Węglowej.

Książka już od poniedziałku, 23 czerwca, będzie dostępna w najlepszych księgarniach internetowych oraz wybranych księgarniach na Śląsku.

 

 

 

 

 

Kobiet w górnictwie zawsze było sporo (i to nie tylko w czasach, gdy ciężko harowały na dole przed wprowadzeniem dla nich zakazu pracy pod ziemią), tylko jakoś głośno się o nich nie mówiło. Zmieniło się to, gdy w mediach pojawiła się kwestia zniesienia przez Polskę zapisów konwencji zakazującej paniom pracy na dole. Ale mimo straszenia górników „babami na grubie”, kobiet w kopalni wcale aż tak nie przybyło, choć nie da się ukryć, że od kilku lat to właśnie „słaba płeć” ma w polskim górnictwie coraz więcej do powiedzenia. Nadal jednak kobiety muszą przełamywać wiele stereotypów i pokazywać, że to, iż nie są facetami, nie znaczy, że nie mogą znać się na tej branży.

fragment książki „Górnictwo 2.0. Babska szychta”

slidernew4 slidernew1 slidernew2 slidernew3

partnerzy

matronat

 Zobacz także:

Babska szychta w mediach