Drugie życie kopalń


Drugie życie

Ta książka to efekt kilkuletniej obserwacji, dziesiątek podróży i wysłuchania setek różnych historii.

Bez historii nie byłoby bowiem teraźniejszości, a tym bardziej przyszłości. Dlatego autorzy albumu „Drugie życie kopalń” postanowili przypomnieć losy kopalń, o części których być może nikt już nie pamięta. Historyczny rys to kompilacja wiedzy Jerzego Jarosa i jego nieocenionego „Słownika historycznego kopalń węgla na ziemiach polskich” oraz zasobów archiwalnych, udostępnionych przez partnerów tego projektu. To jednocześnie pierwsza publikacja sygnowana logiem Górnictwo 2_0.

Okladka kopalnieKarolina Baca-Pogorzelska i Tomasz Jodłowski pracują razem od kilku lat. Zjeżdżają pod ziemię, przedstawiają nowe technologie, inwestycje, relacjonują także dramatyczne wydarzenia. Tym razem postanowili pokazać, jak wiele kopalń udało się ocalić od zapomnienia. W albumie „Drugie życie kopalń” znalazły się 22 kopalnie, które w różnym czasie zakończyły wydobycie węgla – wszystkie zlokalizowane są na Śląsku. To zarówno te, które są zabytkami (jak np. Guido), ale i te, które przypominają, że „tu była kopalnia” (np. na miejscu KWK Katowice powstaje Muzeum Śląskie). Są też takie, które dostały drugie życie dosłownie – jak np. Silesia, która mogłaby zostać zamknięta, czy prywatny Siltech Jana Chojnackiego, które wciąż wydobywają czarne złoto. Wybór opisywanych i fotografowanych obiektów jest efektem subiektywnych ocen i przemyśleń autorów, który z pewnością nie jest zamknięty. Planowane na przełom 2014 i 2015 r. II wydanie albumu na pewno będzie poszerzone o kolejne obiekty, które zyskały drugie życie.

Autorem wstępu jest socjolog prof. Marek S. Szczepański. „Zapraszam do lektury not historycznych i starannego oglądu artystycznych fotografii. Jestem bowiem pewien, że dostarczą nam one inspiracji do namysłu nad industrialnym pięknem. (…) Za sprawą tej publikacji 22 kopalnie i ich konstruktywistyczne otoczenie skutecznie zagościły na nieśmiertelnym papierze” – pisze we wstępie prof. Szczepański. Publikacja wpisuje się w coraz popularniejszy nurt turystyki przemysłowej, nawiązuje także do historii górnictwa na Śląsku dzięki archiwalnym zdjęciom udostępnionym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przygotowany przez Wydawnictwo Tartak Wyrazów album zadebiutował w 2013 r. na wrześniowych targach górniczych w Katowicach, wzbudzając duże zainteresowanie. Uroczysta premiera medialna odbyła się 4 października w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Album jest dostępny w wielu księgarniach internetowych, zachęcamy do zakupów…

 

LISTWA PARTNERZY

 

LISTWA PATRONI

 Zobacz także:

Dobre słowo
Kopalnie na stronach
„Drugie życie…” w mediach