„Babska szychta” w mediach


Babska szychta

„Babska szychta” już na rynku – a my doczekaliśmy się kilku ciepłych recenzji i zaproszeń do mediów – spieszymy się nimi podzielić, mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób do sięgnięcia po książkę wszystkich, których ciekawi to, co może zwojować baba na grubie…

 

Gazeta Magazyn

Czy kobieta może zostać górnikiem dołowym? Dlaczego na górze bywa gorzej? Dlaczego to nie płeć dzieli dziś polskich górników i czy właściwie można mówić o kopalniach inaczej niż w kontekście upadku, roszczeń i przywilejów wyszarpywanych przez związkowców? Sprawdzamy to razem z Karoliną Bacą-Pogorzelską, reporterką, autorką książek „Drugie życie kopalń” i „Babska Szychta” – wywiad gazeta.pl.

Przeczytaj wywiad w „Gazecie Wyborczej”

 

TVP Katowice poranek

O tym, jak się pisze książkę o górniczkach i dlaczego się taką książkę wydaje rozmawiają w TVP Katowice Karolina Baca-Pogorzelska, autorka „Babskiej szychty” i Wojciech Romański z wydawnictwa Tartak Wyrazów.

Obejrzyj rozmowę w TVP Katowice

 

boska matka

Komu mel­duje się po wyjeździe spod ziemi? Czy poz­woli swo­jemu dziecku pra­cować w kopalni? I czy ma dokąd wracać po urlopie macierzyńskim? Matka-górniczka, czyli rozmowa z Karoliną Bacą-Pogorzelską, autorką książki „Babska Szychta” na blogu boskamatka.pl

Przeczytaj rozmowę z Karoliną

 

tvp2 pytanie

Kobiety w męskim świecie – bohaterki „Babskiej szychty” – Mariola Miodońska z PG Silesia i Aleksandra Nielaba z kopalni Rydułtowy wraz z autorką Karoliną Bacą-Pogorzelską w „Pytaniu na śniadanie” w TVP2.

zobacz rozmowę w TVP2

 

wnp

„Książka ta pokazuje kobiety w polskim górnictwie, ale również portretuje śląskie obyczaje, pokazuje funkcjonowanie wielu śląskich rodzin, gdzie zawód górnika jest mocno eksponowany i gdzie górniczy etos nadal jest kultywowany. Górnictwo to bowiem nie tylko praca. Dla wielu to pasja, powołanie, a także górnicze zwyczaje, święta (…). Szczególnie cenne w książce są opinie i spostrzeżenia głównych bohaterek, czyli kobiet-górników, czy raczej, jak nakazywałaby feministyczna poprawność kobiet-górniczek.”

przeczytaj recenzję: NetTG 

 

Trybuna Górnicza

„O ile początek serii, czyli album „Drugie życie kopalń”, był przede wszystkim ucztą dla oczu ze względu na wysmakowane fotogramy ginącej postindustrialnej potęgi, o tyle „Babska szychta” jest reportażem, który wciąga czytelnika unikalnym tematem (…). Obserwacje zadziwiają swą wnikliwością, a pytania są odważne i dalekie od sztampy. Z kolejnych rozdziałów „Babskiej szychty” dowiemy się m.in., czy… prywatyzacja ma damską dłoń, na jakie specyficzne pułapki narażone są górnicze małżeństwa, czy istnieje w rodzinach górniczy gen i jak nietypowo się przenosi. A nawet o tym, jak trudno jest górniczce pod ziemią dbać o kobiecą urodę i jak cierpią jej włosy gniecione pod hełmem.”

przeczytaj recenzję: Trybuna Górnicza

 

Gazeta Katowice

„Powstała pierwsza książka o kobietach w polskim górnictwie węglowym. Karolina Baca-Pogorzelska i Tomasz Jodłowski, autorzy „Babskiej szychty”, przedstawiają sylwetki kobiet pracujących pod ziemią i na powierzchni. W książce poznajemy kobiety pracujące na rożnych stanowiskach. Jest Ewa Siwczyk, telefonistka w kopalni Rydułtowy-Anna, Maria Szkowron, kierownik laboratorium w PG Silesia, Agnieszka Wójcik, sztygar zmianowy w kopalni Wujek czy Joanna Strzelec-Łobodzińska, była prezes Kompanii Węglowej, która była pierwszą kobietą na tym stanowisku.”

przeczytaj recenzję: Gazeta Wyborcza

 

dziennik zachodni

„Baba na kopalni podobno przynosi pecha, przynajmniej tak twierdzą górnicy. Czemu w takim razie na kopalniach są ustawione i hołubione figurki św. Barbary? Czemu ją, było nie było, kobietę, górnicy polscy obrali za swoją patronkę? (…) Karolina Baca-Pogorzelska, autorka książki „Babska szychta”, mówi, że kopalnie to ciągle silny bastion testosteronu, ale kobiety są coraz bardziej widoczne w górnictwie. Może nie przybywa ich w lawinowym tempie, ale są nie tylko na znienawidzonej płuczce, czyli w zakładach przeróbki węgla, ale również w innych zawodach górniczych, są sztygarami zmianowymi, geologami, mierniczymi, pracują w markowni, w dziale wentylacji, laboratorium, wreszcie są nawet prezesami i wiceprezesami spółek węglowych…”

przeczytaj recenzję: Dziennik Zachodni

 

RDC

Karolina Baca-Pogorzelska opowiadała Grzegorzowi Chlaście o swojej książce “Babska szychta” oraz o kobietach-górnikach.

posłuchaj rozmowy z autorką „Babskiej szychty” w RDC

 

PR czwórka

O „górnikach w spódnicach” opowiada w „Poranku on-line” autorka „Babskiej szychty”, Karolina Baca-Pogorzelska. Kobiety-górnicy są wszędzie, co budzi ogólne zdziwienie i pytania: jak one mogą pracować pod ziemią? A panie są nawet sztygarami…

posłuchaj autorki w Polskim Radio Czwórka

 

PR24

Nie boją się wyzwań ani zagrożeń takich, jak metan, wybuch pyłu węglowego czy tąpnięcia czyli niebezpieczeństw towarzyszących pracy w kopalni. Kobiety coraz częściej podejmują pracę w górnictwie. Rzadko narzekają na pracę z mężczyznami, z którymi zawsze przyjemnie się współpracuje – Karolina Baca-Pogorzelska o „Babskiej szychcie” w Polskim Radiu 24.

posłuchaj Karoliny w PR24

 

Polskie Radio Katowice

— Obraz kobiety w branży, który wyłania się z lektury „Babskiej szychty” książki, jest słodko-gorzki — mówi w audycji  Polskim Radio Katowice nasza autorka Karolina Baca-Pogorzelska. A Tomasz Jodłowski, autor zdjęć do książki mówi, jak współpracowało się z kobietami-górniczkami, które musiały zamienić się w modelki.

Posłuchaj autorów w Polskim Radio Katowice

 

 

 

matronat

partnerzy

 Zobacz także:

Babska szychta